פילינג

מה זה פילינג?

פילינג הינו הסרה של תאי עור מתים מהשכבה העליונה של העור שאנו רואים ונוגעים בה (השכבה הקרנית). השכבה הזו בנויה בחלקה הגדול מתאים מתים. כאשר אנו מבצעים פעולה של פילינג, העור למעשה "מותקף". מכיוון שהעור מבין שזה עתה תקפו אותו והסירו לו שכבה מתאי העור הוא מתגונן. בתהליך ההתגוננות של העור הוא מתחיל לייצר בקצב מואץ תאי עור חדשים ורק לאחר מכן הוא מסלק את התאים המתים. הוא פועל בצורה זו, היות והוא אינו יכול להיות "מחוסר תאים" או מחוסר הגנה לעור

איזה סוגי פילינגים קיימים?

נחלק את סוגי הפילינג לשלוש קבוצות עיקריות:

  • פילינג שטחי – בקטגוריה זו יכנסו הפילינגים הגרגיריים למינהם ואיתם פילנגים מבוססי חומצות, המבצעים פעולת המסה, לדבק הבין תאי ה"מדביק" את תאי העור. נמשיל לצורך הדוגמא, את עורנו לשמיכה המורכבת מטלאים. כאשר כל טלאי, הוא למעשה תא עור. החוטים שתופרים את הטלאים אחד לשני, משולים לדבק הבין תאי ,המחבר את התאים. כאשר פורמים את החוט המחבר את הטלאים, הטלאים עצמם יפרמו ויתפרקו והשמיכה לא תראה עוד כשמיכה אלא כערימת טלאים. כך גם עורנו. כאשר ממיסים את הדבק הבין תאי המחבר את התאים, העור שמרגיש מותקף, מייצר במהירות תאים חדשים, שתפקידם לשמור על עורנו.את התאים המתים הוא מנשיל רק לאחר ייצור התאים החדשים. זאת מכיוון שאנחנו לא יכולים להיות ללא שכבת הגנה חיצונית בעור. את הפילינג השטחי ניתן לעבור אצל קוסמטיקאיות מומחיות והוא מתאים לכל סוגי ומצבי העור(אנטי אייג'ינג', פיגמנטציה, אקנה, קופרוז, סבוריאה ועוד). לאחר אבחון מקצועי, הקוסמטיקאית תקבל החלטה, באילו ריכוזים של חומצות אלפא – ביטא הידרוקסיות לטפל ובאיזה מצב.
  • פילינג בינוני – הינו פילינג המקלף את שכבת העור החיצונית. המטרה בפילינג הזה לשוות לעור מראה אחיד במצבים של פוסט אקנה, לטשטש קמטים וקמטוטים במצבי אנטי אייג'ינג', לפתור בעיות של אקנה, לחזק עור סבוראי ולהקל במצבים של פיגמנטציה. לעיתים לאחר שימוש בפילינג שטחי ובמידת הצורך משתמשים בפילינג בינוני. במצב כזה המטופל יחזור לביתו לתהליך של התקלפות הנמשך מספר ימים ועד שבוע עם הוראות מדוייקות להמשך הטיפול בבית.
  • פילינג עמוק - מבוצע על ידי רופא עור בלבד! זהו פיליג המתבצע בהרדמה מלאה ומחייב חדר טיפול נמרץ צמוד. פילינג עמוק מקלף את שכבות העור העליונות והורס את המלנוציטים בעור (שצובעים את העור בפיגמנט). לאחר פילינג זה לעיתים נראה, כי המטופל עוטה מסיכה לבנה עד הצוואר (לא ניתן לעשות את הפילינג העמוק בצוואר). והשיקום לאחר הפילינג העמוק לוקח זמן רב החל משבועות ועד חודשים רבים. לא ניתן לבצע יותר מפעם אחת בחיים את הטיפול.

מדוע כדאי לבצע פילינג?

חידוש התאים בעורנו מתבצע כל 28 יום. לאחר גיל 20 קצב התחדשות התאים הולכת ופוחתת ובגילאים הבוגרים, קצב חידוש העור יורד ל 90 יום. מכיוון שכך, העור יראה פחות זוהר ורענן ויותר עייף, נפול, חסר לחות ומים ופגום. הפיגמנט יהיה ניכר יותר ואיתו גם הנפילה בטונוס, בטרוגור ובאלסטין (אלסטיות) של העור. על מנת לעזור לעור להתחדש, מומלץ לבצע סדרת טיפולים אינטנסיבית אחת לחצי שנה ובין התקופות הללו, לשמר את הפעולה עם טיפול פילינג אחת לחודש על בסיס קבוע. פילינג מחזק את האלסטין והקולגן. הפילינג עוזר בחיזוק העור ולכן הוא יהיה פחות פגום. התוצאה תהיה עור זוהר, מוצק, בעל לחות ומים מספקת. על ידי חיזוק העור ירדו גם רמות הפיגמנט העודף והגוון שיתקבל יהיה אחיד ויפה. הקמטים והקמטוטים יטשטשו וימנעו קמטים וקמטוטים נוספים.

חשוב לזכור לאחר פילינג

מכיון שהעור עבר תהליך של קילוף או המסה (מאוד תלוי בסוג הטיפול שתעברו ובהתאם לסוג עורכם) הוא חשוף יותר ופגום יותר, עד שתתבצע הפעולה של חידוש העור. מכיוון שכך, מומלץ וחייב להשתמש בחסם שמש וזאת כדי למנוע מנזקי השמש, לפגוע בעור ולייצר פיגמנטציה.
כמו כן, לאחר כל טיפול פילינג מכיוון שהעור פתוח, מומלץ וכדאי להוועץ בקוסמטיקאית, אילו תכשירים תומכים ניתן לקבל להמשך הטיפול בבית.

Comments are closed.