פטרת הציפורן

ישנם אנשים שלא אוהבים את הקיץ בגלל התחושה הלא נוחה, שנוצרת כתוצאה מחוסר האסתטיקה, בעקבות הפטרת בכף רגלם. אחרים מרגישים נבוכים גם בחורף היות וציפורני כף היד שלהם, מעוטרות בפטרת.
למי מכם שמרגיש כמוהם, הגיע הזמן לחולל שינוי במראה ולא פחות חשוב, גם בהרגשה.

מהי פטרת?

פטרת הציפורניים היא טפיל (פרזיט) הניזון מסביבת הקרן של הציפורן ועור הגוף. הפטרייה מפרישה חומרים הגורמים לפירוק שכבות הקרן ולהמסתן, וחומרי הפירוק משמשים לתזונתה של הפטרייה. מכיוון שהפטרת ממוקמת בשכבת העור העליונה, היכן שאין לנו מערכת החיסון, אין מה שיגן עלינו מפני הזיהום הפטרייתי שנוצר ולכן אין מה שיעזור לגוף, לרפא את עצמו. מכיוון שכך זמן הטיפול בבעיה מתארך ואף מתפשט לאזורים נוספים. הפגיעה מתחילה לרוב בציפורני הרגליים ולאחר מספר שנים עשויה לעבור גם לציפורני הידיים. כאשר הפטרת ממוקמת בציפורני כף הרגל, עשויה להתפתח גם פטרת בין אצבעות הרגליים המתבטאת במסמוס העור, אודם,סדקים וגרד.

כיצד נזהה פטרת בציפורן?

כאשר הפטרייה תוקפת את הציפורניים חלים בהם שינויים: הן מצהיבות ומתעבות, נוצרים בהן סדקים, שכבת קרן מעובה נוצרת מתחת הציפורן, ובמקרים קשים יותר מתהווה במבנה הציפורן ונוכל להבחין אפילו בהתפוררות הציפורן. לעיתים נבחין באחד מן השינויים, לעיתים יופיעו כמה מן הסימנים או כולם. חשוב לדעת כי לא כל שינוי בציפורן מעיד על קיומה של פטרת. העור מסביב לציפורן לרוב יהיה אדום ויעיד על דלקתיות. הפגיעה בציפורן מתחילה על פי רוב בבסיס הציפורן ובצידיה.

מדוע חשוב לטפל בפטרת בזמן ולא להזניחה?

יש לטפל בזמן בטפיל היוצר את הפטרת. כתוצאה מהשינויים שהטפיל יוצר עלול להתפתח זיהום חיידקי נוסף, העשוי להביא לכאבים, דלקות, נשירת הציפורן ושינוי המבנה שלה. הציפורן עלולה לצמוח אל תוך הרקמה המקיפה אותה, לגרום לכאב וסבל נוספים ובמקרים קשים אף ל "שושנה". ההרגשה שמלווה מעבר לתופעות שציינו הן חום גבוה, הרגשה כללית לא טובה עד כדי הבאת המטופל לאשפוז וסיכון הרגל. במקרים קיצוניים עלול אף להווצר מצב של נמק. על כן, יש צורך לטפל בבעיה כבר בתחילתה על מנת למנוע סיבוכים מיותרים.

כיצד מתבצע הטיפול בקליניקה של רונית חיון?

רונית, פיתחה שיטה ייחודית שפתרה את בעיית הפטרת אצל מטופלים רבים, בשנים האחרונות. הטיפול יחל בשיוף קל של הציפורן הנגועה ובאמצעות שילוב של חומרים פעילים המחודרים לציפורן ממיתים את הטפיל, האחראי על הפטרת. מכשור חשמלי מתקדם,משולב בטיפול וכך בקליניקה פותרים את הבעיה. לטיפול אין כל תופעות לוואי או תחושת כאב מכיוון שהטיפול מבוצע באופן חיצוני ולא פולשני.
כחלק מהמשך תוכנית הטיפול בבית, המטופל יקבל תכשירים המשלימים את תוכנית הטיפול שנבנתה לו בקליניקה ומיוצרים בפיקוח רפואי במיוחד עבור רונית חיון.

טיפים לשמירה מפני פטרת הציפורן

  •  יש להקפיד על נעילת כפכפים או נעליים בברכות ומקלחות ציבוריות.
  •  גריבת גרבי כותנה העוזרות במניעת הזעת יתר בכף הרגל.
  •  נעילת נעליים פתוחות בקיץ על מנת שהרגל תנשום.
  •  לאחר המקלחת יש לנגב היטב את כפות הרגליים, בין האצבעות ובמגבת נקייה.

Comments are closed.