טיפול בפסוריאזיס

טיפול בפסוריאזיס, או ספחת העור כפי שהיא מכונה בשפה העברית ,הינה מחלת עור הידועה בשל הבעיות בעור שהיא גורמת, אולם על פי רוב בנוסף לה, מתווספות גם השפעות נפשיות, שמקשות על החולה במחלה.

כיצד נראית מחלת הפסוריאזיס? נראה כי על פני העור נוצרים רבדים עוריים, לרוב בצבע אדום- סגול, המכוסים בקשקשת מוכספת. לרוב חולים בה אנשים בעלי עור לבן, ממוצא אירופאי.הגילאים הנפוצים להתפרצות המחלה הינם בגילאי ה 20-30 וכן בגילאי ה 50-60. כמו כן, נמצא כי אחוז הנשים המעשנות החולות במחלה עולה על אלו שאינן מעשנות. פסוריאזיס, אינה מחלה מדבקת ואין חשש להדבקות גם כאשר נוגעים בנגעים עצמם.

הגורמים למחלת הפסורייאזיס הינם:

• גנטיים – ילדים להורים החולים בפסוריאזיס, הינם בעלי סיכוי גבוה לחלות במחלה, לעומת ילדים להורים שאינם חולים במחלה.

• לחץ רגשי/סטרס ומתח – כל התופעות הנפשיות הללו מעודדות התפרצות והחרפה אצל חולי פסוריאזיס. מכיוון שכך, מומלץ לחולי פסוריאזיס לנסות ולשמור עד כמה שאפשר על שלווה ואיזון רגשי.

• זיהום – קיימים מטופלים שחלו במחלת הפסוריאזיס בעקבות זיהום כלשהו. לדוגמא, נמצא כי אחוז מהילדים שחלו במחלת הסטרפטוקוק, חלו לאחר מכן במחלת הפסוריאזיס.

• נטורופתים מתיחסים לגורמים נוספים המשפיעים אף הם על מחלת הפסוריאזיס כדוגמת: עיכול לא מושלם של חלבון, רעלת דם במעיים, תפקוד לקוי של הכבד, צריכה מוגזמת של אלכוהול ושומנים מן החי וחסרים תזונתיים אצל החולה.

כיצד ניתן לטפל במחלת הפסוריאזיס?

• טיפול מקומי הינו הטיפול המקובל ביותר. חולי הפסוריאזיס, יקבלו טיפול משחתי המכיל סטרואידים. השימוש בסטרואידים צריך להיות על אזור קטן בעור ולמשך זמן קצר בלבד, שאם לא כן, יכולה להיות התפרצות של המחלה על שטחים נרחבים בגוף.

• טיפול תרופתי (על ידי בליעת כדורים) – ישנם מספר סוגים של כדורים לבליעה הניתנים על ידי רופא במצבי פסוריאזיס. תפקידם של הכדורים להשפיע בצורה יחסית מהירה מצד אחד אולם, מצד שני, תופעות הלוואי הכרוכות בנטילת הכדור, הינן רבות. בין יתר המצבים יצטרכו המטופלים להזהר מפגיעה בתפקודי הכבד, פגיעה במוח העצם, דיכוי המערכת החיסונית, פגיעה בתפקודי כליות ועליה בלחץ הדם. מעבר לחסרון של סבירות לתופעות לוואי לא נעימות אלו בתרופות, החסרון המשמעותי ביותר הוא כאשר מפסיקים לנטול אותן, ישנו מצב סביר שהמחלה תתפרץ שוב.

• טיפולי פוטותרפיה (טיפולים באור) – חשיפה לאור אולטרא סגול (UVB) מרפא את הנגעים בעור.קרני ה UVB נמצאים הן במכשור הנמצא במרפאות והן במנורות, אותן ניתן לרכוש לבית. אך ניתן גם לקבלו כתוצאה מחשיפה לשמש. מכיוון שכך נראה מטופלים רבים המגיעים לים המלח על מנת להחשף לשמש. נמצא כי חשיפה לשמש במשך 3-4 שעות ביום למשך שלושה שבועות עוזרים בריפוי המחלה. מטופלים מדווחים כי אחת לארבעה חודשים לאחר החשיפה לשמש המחלה חוזרת.

• לייזר רך – מקל על הנגעים בעור וגורם לקרישת דם מהירה. הטיפול מעודד את זרימת הדם לאזור הנגועים ועל ידי כך מזרז את ייצור הקרטין (המרכיב העיקרי באפידרמיס).
• תרופות בילוגיות – מחוללות המהפכה בתחום הפסוריאזיס. הסיבה נעוצה בעובדה, שהן פועלות בדיוק מירבי נגד מרכיבים מסויימים בעור הגורמים למחלה. יתרונן בכך שתגובתן סלקטיבית ובעלות פחות תופעות לוואי.

• כפי שניתן לראות, ישנן שיטות שונות לטיפול והקלה במחלה, אך אף אחת מהן אינה פותרת את הבעיה לצמיתות.